• Schedules and Scores

    102-60 Record Past 16 Years-62.9% 
     

  • 2019
    Region 4

    Date Opponent Site Score Win/Loss

    8/23

    Lemmon/Mc

    Lemmon

    52-14

    L

    8/30

    Hett-Scr

    Mott

    28-6

    W

    9/6

    GC/Flasher

    Flasher 

    48-6

    L

    9/13

    Strasburg/Z

    Mott 

    18-13

    W

    9/20

    South Border

    Wishek

    22-20

    L

    9/27

    Kidder Co

    Mott

    70-28

    L

    10/7

    Linton/HMB

    Linton

    50-8

    L

    10/14

    Napoleon/GS

    Mott

    25-22

    L

    10/18

    Beach

    Beach

    38-22

    L

     

  • 2018
    Region 5

    Date Opponent Site Score Win/Loss

    8/17

    Tioga

    Tioga 

    36-0

    W

    8/24

    New Salem-GU

    Mott

    62-12

    L

    8/31

    Shiloh

    Bismarck 

    40-12

    L

    9/7

    RTH

    Mott 

    40-22

    L

    9/14

    Hett-Scr

    Hettinger

    24-20

    L

    9/21

    Beach

    Mott

    42-26

    L

    9/28

    Central McLean

    Underwood

    44-22

    L

    10/5

    GC-Flasher

    Mott

    18-0

    L

     

  • 2017 6-4
    Region 5-4th Place

      Date Opponent Division Time  Location W/L Score
    Fri 8/18 Tioga V 7:00 Home W 66-6
    Mon 8/21 Grant Co-Flasher JH 4:30 Home L 20-0
    Mon 8/21 Grant Co-Flasher JV 6:00 Home W 26-20
    Fri 8/25  New Salem-GU V 6:00 Away L 28-6
    Mon 8/28 New Salem-Gu JH 3:00 Home L  
    Mon 8/28 New Salem-GU JV 5:00 Home L 28-26
    Fri 9/1 Shiloh V 7:00 Home L 44-12
    Tue 9/5 Shiloh JH 4:00 Away L  
    Tue 9/5 Shiloh JV 5:30 Away L  
    Fri 9/8 RT-H  V 7:00 Away W 48-12
    Sat 9/9 Bowman Jamboree JH TBA Bowman    
    Tue 9/12 RT-H JH 4:30 Away L  
    Tue 9/12 RT-H JV 6:00 Away W 24-6
    Fri 9/15 Hettinger-Scranton V 7:00 Home W    34-0
    Tue 9/19 Hettinger-Scranton JH 4:30 Scranton L  
    Fri  9/22 Beach V 6:00 Away L 38-30
    Mon  9/25 Beach JH/JV 4:30 Away    
    Fri  9/29 Central McLean V 6:00 Home  W 44-6
    Thur  10/5 Lemmon JH 5:00 Away L  
    Fri  10/6 Grant Co-Flasher V 6:00 Flasher W 50-22 
    Sat  10/14 1st Round-Ray V 2:00 Ray W 38-32 
    Sat  10/21 2nd Round (16) V 1:30 North Prairie  64-62 
  • 2016 3-4
    Region 5-5th Place

    Date Opponent Division Time    Location W/L Score
    8/20 Hankinson @ Shiloh V 1:00 Bismarck W 22-20
    8/26 Beach V 6:00 Beach W 54-8
    9/2 Grant Co/Flasher V 7:00 Mott W 64-34
    9/9 RTH V 7:00 Richardton L 30-22 
    9/16 Bye          
    9/23 New Salem V 6:00 New Salem L 30-16 
    9/30 Hettinger/Scranton (HC) V 7:00 Mott L 66-50 
    10/7 Bowman County V 7:00 Mott L 54-50 

     

  • 2015 7-3
    Region 5-Tie 1st

    Date Opponent Division Time    Location W/L Score
    8/22 Hankinson @ Shiloh V 1:00 Bismarck L 36-24
    8/28 Beach V 7:00 Mott W 46-18
    9/4 Grant Co/Flasher V 6:00 Elgin W 62-18
    9/11 RTH-Homecoming V 7:00 Mott W 52-28
    9/18 Bye          
    9/25 New Salem V 6:00 Mott W 50-28
    10/2 Hettinger/Scranton V 7:00 Hettinger L 46-30
    10/9 Bowman County V 6:00 Bowman W 28-22
    10/17 1st Rd Drake-A (24) V 1:30 Mott W 44-0
    10/24 2nd Rd Divide (16) V 1:30 Crosby W 46-8
    10/31 Quarter-Finals (8) V 1:30 Hettinger L 62-36

     

  • 2014 4-6
    Region 4-4th Place

    Date Opponent Division Time    Location W/L Score
    8/26 Richardton/Taylor/H Varsity 7:00 Mott L 52-12 
    8/30 Trenton/Trinity Varsity 2:00 Trenton W 56-6 
    9/5 Bowman County Varsity 7:00 Mott L 36-28
    9/12 Center/Stanton Varsity 6:00 Center W 48-14 
    9/19 Grant Co/Flasher Varsity 7:00 Mott L 66-44 
    9/26 Beach  Varsity 6:00 Beach W 28-20 
    10/4 Hettinger/Scranton Varsity 7:00 Mott W 40-36 
    10/10 Shiloh  Varsity 6:00 Shiloh L 50-0 
    10/18 LaMoure/Litchville/M  Varsity 11:00 Shiloh L 46-8 
    10/25 1st Round-TGU Varsity TBA Towner L 56-22
  • 2013 2-7
    Region 4 7th Place

    Date Opponent Division Time    Location W/L Score
    8/27 Richardton/Tayor/H Varsity 7:00 Richardton L 42-12
    8/30 Shiloh (7-9) JH 4:00 Bismarck L 38-30 
    8/31 Trenton/Trinity Varsity 2:00 Mott W 38-0
    9/6 Bowman County Varsity 6:00 Bowman W 28-14
    9/9 Richardton/Taylor  JH 4:30 Mott W 32-16
    9/13 Center/Stanton Varsity 6:00 Mott L 38-36 
    9/14 Bowman Jamboree  JH TBA Bowman    
    9/16 Center/Stanton (7-9) JH 4:30 Mott L 24-20
    9/20 Grant Co/Flasher Varsity 6:00 Elgin L 88-14
    9/23 Grant Co/Flasher JH 4:30 Mott W 42-6 
    9/27 Beach (Homecoming)  Varsity 7:00 Mott L  
    9/30 Beach JH 4:30 Beach W  
    10/4 Hettinger/Scranton Varsity 7:00 Hettinger L 54-22 
    10/7 Hettinger/Scranton  JH 4:30 Mott L  
    10/10 Lemmon  JH 5:00 Mott W  
    10/11 Shiloh  Varsity 7:00 Mott L 53-8 
    10/19 LaMoure/Litchville/Marion  Varsity 11:00 Bismarck L 50-6 

     

  • 2012 5-4
    Region 4-5th Place

    Date Opponent Site Score Win/Loss

     8/21

    Center/Stanton 

    Mott 

    36-30

    W

     8/25

    Parshall/White Shield 

    BAC 

    48-20

    W

     8/31

    Central McLean 

    Underwood 

    22-16

    L

      9/7

    Beach (Homecoming)

    Mott

    42-24

    L

     9/14

    Hettinger/Scranton

    Hettinger 

    24-20

    W

     9/21

    Shiloh 

    Mott

    58-50

    L

     9/28

    Bowman County 

    Mott

    50-20

    W

     10/5

    Divide County 

    Crosby

    64-20

    L

    10/12

    Trenton/Trinity 

    Trenton

    72-50

  • 2011 8-3
    Region 4-3rd Place

    Date Opponent Site Score Win/Loss

     8/23

    Center/Stanton 

    Center 

    30-8

    W

     8/27

    Parshall/White Shield 

    BAC 

    42-14

    W

      9/2

    Central McLean 

    Mott

    30-20

    L

      9/9

    Beach 

    Beach 

    36-24

    W

     9/16

    Hettinger (Homecoming)

    Mott 

    32-8

    W

     9/23 

    Shiloh 

    Bismarck 

    50-33

    W

     9/30 

    Bowman County 

    Bowman 

    44-14

    W

     10/7

    Divide County 

    Mott

    28-6

    L

    10/14

    Trenton/Trinity 

    Mott 

    22-14

     

    Playoffs 

     

     

     

    10/22

    Mohall/Lansford/Sherwood 

    Mohall 

    34-20

    W

    10/29

    Divide County 

    DC 

    70-30

    L


  • 2010 9-2
    Region 6 Runner-Up
    State Semi-Finals 

    Date Opponent Site Score Win/Loss

    8/28

    Kenmare/Bow/BC 

    Kenmare 

    48-6

    9/3

    Center/Stanton 

    Mott 

    82-8

    9/10

    RTH 

    Mott 

    44-36

    9/17

    Hettinger 

    Hettinger 

    42-12

    W

    9/24

    Beach 

    Beach 

    42-22

    W

    10/1 

    Wilton/Wing (Homecoming) 

    Mott 

    62-0

    W

    10/8

    Washburn 

    Washburn 

    38-24

    W

    10/12

    Central McLean 

    Mott 

    43-6

    W

      Playoffs      

    10/23 

    2nd Round-North Star 

    Mott 

    30-24

    10/30 

    QTR-Finals-Westhope/N/G 

    Westhope 

    20-8 

    11/6 

    Semi-Finals-Wells County 

    Fessenden 

    28-8 

  • 2009 8-1
    Region 6 Champions 

    Date Opponent Site Score Win/Loss

    8/29

    Kenmare/Bow/BC 

    Mott

    52-8

    9/4

    Center/Stanton 

    Center 

    58-13

    9/11

    RTH 

    Richardton 

    38-0

    W

    9/18

    Hettinger 

    Mott

    50-6

    W

    9/25

    Beach (Homecoming) 

    Mott 

    44-17

    W

    10/2 

    Wilton/Wing 

    Wilton 

    66-0

    W

    10/9

    Washburn 

    Mott

    44-14

    W

    10/15

    Central McLean 

    Turtle Lake 

    6-0

    W

      Playoffs      

    10/24 

    2nd Round-TGU

    Mott 

    20-6

    L

  • 2008 7-3 
    Region 6 3rd Place

    Date Opponent Site Score Win/Loss

    8/26

    Central McLean

    Mott

    34-20

    L

    8/30

    Richardton/Taylor/Hebron 

    Richardton

    14-0

    L

    9/5

    Washburn

    Washburn

    46-30

    W

    9/12

    Center/Stanton

    Mott

    58-8

    W

    9/19

    Heart River 

    Belfield

    46-30

    W

    9/26

    Shiloh (Homecoming) 

    Mott

    58-6

    W

    10/3

    Wilton/Wing 

    Mott

    64-0

    W

    10/16

    Hettinger

    Hettinger

    48-0

    W

      Playoffs      

    10/21 

    1st Round-Divide County

    Mott

    22-0

    W

    10/25 

    2nd Round-St. John

    St. John

    42-6

    L



  • 2007  12-0
    State Champions/Region 6 Champions

    Date  Opponent  Site  Score  Win/Loss 

    8/21 

    Central McLean 

    Underwood 

    46-22 

    8/25 

    Richardton/Taylor/Hebron 

    Mott

    20-14 

    8/31 

    Washburn 

    Mott

    52-6 

    9/7 

    Center/Stanton  

    Center 

    52-16 

    9/14 

    Heart River 

    Mott

    48-0 

    9/21 

    Shiloh 

    Bismarck 

    58-6 

    9/28 

    Wilton/Wing 

    Wilton 

    58-0 

    10/12 

    Hettinger (Homecoming)

    Mott 

    52-0 

      Playoffs       

    10/20 

    North Central Benson 

    Mott 

    34-8 

    10/27 

    St. John 

    Mott 

    42-14 

    11/3 

    Divide County 

    Crosby 

    20-17 

    11/9 

    Napoleon/Gackle-Streeter 

    Fargo Dome 

    16-14 



  • 2006  9-1
    Region 7 Champions

    Date  Opponent Site  Score  Win/Loss

    8/26

    Center/Stanton

    Community Bowl 

    36-0

    W

    9/1

    Washburn

    Mott

    40-34 

    W

    9/8

    Hettinger

    Mott 

    38-0

    W

    9/15

    Richardton/Taylor/Hebron

    Richardton 

    40-8

    W

    9/22

    Underwood

    Underwood 

    38-6

    W

    9/29

    Turtle Lake/Mercer

    Turtle Lake 

    26-6

    W

    10/10 

    Williston Trinity (Homecoming)

    Mott 

    36-6

    W

    10/13 

    New Salem

    New Salem

    24-6

    W

     

    Playoffs 

    10/21 

    Washburn 

    Mott 

    40-0

    W

    10/28 

    Turtle Lake/Mercer 

    Turtle Lake 

    34-28

    L




  • 2005  5-4
    Region 7 Runner-Up

    Date  Opponent Site  Score  Win/Loss

    8/27

    Wilton/Wing

    Community Bowl 

    30-18

    W

    9/2

    Washburn

    Washburn 

    44-6 

    L 

    9/9

    Hettinger

    Hettinger 

    34-20

    W

    9/16

    Richardton/Taylor/Hebron

    Mott 

    36-12

    W

    9/22

    Underwood (Homecoming)

    Mott 

    16-14

    W

    9/30

    Turtle Lake/Mercer

    Mott 

    34-20

    L 

    10/10 

    New England 

    Mott 

    16-14 OT

    W

    10/14 

    New Salem

    Mott 

    30-24

    L 

    Playoffs 

    10/22 

    Washburn 

    Washburn 

    47-20

    L 




  • 2004  8-1
    Region 5 Champions

    Date  Opponent Site  Score  Win/Loss

    8/28

    Wilton/Wing 

    Community Bowl 

    32-22

    W

    9/3

    Divide County 

    Trenton 

    42-28 

    W

    9/10

    Center/Stanton 

    Mott 

    58-8

    W

    9/17

    New Salem (Homecoming) 

    Mott 

    30-22

    W

    9/21

    Westhope/Newburg 

    Washburn 

    32-7

    W

    9/24

    Grant County/Flasher 

    Elgin 

    8-6

    W

    10/1 

    Richardton/Taylor/Hebron 

    Mott 

    44-8

    W

    10/8 

    New England 

    New England

    28-20

    W

    Playoffs 

    10/23 

    Linton/HMB 

    Mott 

    30-28 OT

    L 




  • 2003  6-3

    Date Opponent Site  Score  Win/Loss

    8/29

    Richardton/Taylor

    Richardton 

    26-16

    W

    9/6

    Glen Ullin/Hebron

    Mott

    50-21

    W

    9/12

    Elgin/New Leipzig

    Elgin 

    42-20

    W

    9/19

    New Salem

    New Salem 

    38-36

    W

    9/26

    Center/Stanton

    Center 

    51-44

    L

    10/3

    Flasher/Carson (Homecoming)

    Mott 

    38-14

    W

    10/10 

    New England

    Mott 

    38-8

    L

    Playoffs

    10/18 

    Westhope/Newburg

    Westhope 

    24-16

    W

    10/25 

    Edgeley/Kulm

    Edgeley 

    32-8

    L